Blog

A kannabinoidhiány

Bravoo
Bravoo
2024.09.20 22:09

Endokannabinoid-hiány szindróma

 

 

A kannabinoidhiány jelei

Kannabinoid hiány – sokan még soha nem hallottak erről. A vas-, vitamin- vagy tápanyaghiány sokkal ismertebb. Az a tény, hogy sokan soha nem hallottak a kannabinoidhiányról, az lehet, hogy a kutatók csak viszonylag rövid ideig foglalkoznak vele. Ennek az az oka, hogy vannak olyan javaslatok, amelyek szerint a kannabinoidok ilyen hiánya krónikus betegségeket okozhat. A krónikus betegségek manapság nagyon gyakoriak, és a németek körülbelül 48 százaléka szenved ilyen hosszú távú betegségben. Az ilyen típusú betegségek rendszeres kezelést igényelnek. Egyre több kutató keresi a kapcsolatot a krónikus betegségek és az esetleges kannabinoidhiány között. Cikkünk részletesebben kifejti,

 

Endokannabinoid-hiány szindróma

Még ha a kannabinoidhiányt még nem is kutatták túl alaposan, már kapta a nevét: endokannabinoid hiányszindróma vagy röviden IBD. Többek között a fájdalom, a gyulladás, a migrén, az autoimmun betegségek, az irritábilis bél szindróma és a fibromyalgia hátterében a kannabinoidhiány áll. Lehetséges, mert erre a feltételezésre egyelőre nincs bizonyíték. Ennek ellenére egyre több kutató támogatja ezt az elméletet.

 

Eszerint az endogén kannabinoidok, úgynevezett endokannabinoidok hiánya felelős a különféle betegségek kialakulásáért. Az endokannabinoidok szükségesek az endokannabinoid rendszer vagy röviden ECS működéséhez. Az endokannabinoidok hiánya különféle betegségekhez vezethet. Ez azt jelenti, hogy bár a kannabinoidhiánynak nincsenek közvetlen jelei, ha az elmélet helytálló, bizonyos krónikus betegségek a kannabinoidhiány jeleinek tekinthetők. Annak érdekében, hogy jobban megértsük, miért lehet a kannabinoidok hiánya a különböző betegségek kiváltó oka, fontos többet tudni az endokannabinoid rendszerről.

 

Az endokannabinoid rendszer

Az endokannabinoid rendszer az idegrendszer része, és a szervezet számos funkciójának szabályozásáért felelős. Feladata a homeosztázis, vagyis az egyensúly fenntartása a szervezetben. Ez gyakorlatilag egy kémiai kommunikációs rendszer. A kutatóknak tudományos tanulmányokkal sikerült kimutatniuk, hogy az endokannabinoid rendszer szabályozza a különböző tudatállapotokat. Például szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusokat, a fájdalomérzékelést, az izomtónust, az immunrendszert, a bélmozgást, az érzelmeket és a figyelmet, valamint néhány más fontos neurobiológiai folyamatot. Eddig nem sikerült megfejteni, hogy az ECS pontosan milyen funkciókat érint, hiszen nem is olyan régen fedezték fel ezt a rendszert.

 

Mindenesetre érdekes, hogy a kender növény tanulmányozása az endokannabinoid rendszer felfedezéséhez vezetett. Abban az időben a kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a kender növényből származó anyagok hogyan hatnak az emberi szervezetben. Raphael Mechoulam, egy izraeli kutató olyan receptorokat talált, amelyeket a kender növény összetevői befolyásolnak. Azt találta, hogy ezek a receptorok az egész testben megtalálhatók. A további kutatás végül az endokannabinoid rendszer felfedezéséhez vezetett.

Az endokannabinoid rendszer három fő összetevőből áll, a receptorokból, az endokannabinoidokból és az enzimekből. A rendszer receptorai az egész testben eloszlanak, és nemcsak a központi idegrendszerben, hanem az immunrendszerben, a főbb szervekben és az agy egyes részein is megtalálhatók. A receptorok hatékony hozzáférési pontok az endokannabinoidokhoz, de külső kannabinoidok is kötődhetnek ezekhez a receptorokhoz. Amikor egy kannabinoid kötődik egy receptorhoz, specifikus reakció lép fel. Ily módon az ECS segít fenntartani a homeosztázist a szervezetben.

Az endokannabinoid rendszer fő összetevői

receptorok

Az ECS kannabinoid receptorai az egész szervezetben megtalálhatók, gyakorlatilag egyfajta jeltovábbítók, mert kívülről befelé, azaz a sejtbe szállítanak információt. A receptorok azonban magán a sejten belüli kis organellumokon is jelen vannak, beleértve az úgynevezett mitokondriumokat, más néven a sejt erőműveit.

A kutatóknak eddig két fő kannabinoidreceptort sikerült azonosítaniuk, a CB1-et és a CB2-t. Arra azonban már van bizonyíték, hogy létezik még legalább egy kannabinoid receptor. Ha ezt besorolják, valószínűleg a CB3 jelölést kapja. A receptorok és az endokannabinoidok a zár és kulcs elve szerint működnek, ahol a kannabinoid receptorokat zárnak, az endokannabinoidokat pedig kulcsnak tekintik.

 

CB1 receptorok

A CB1 receptorok főként a központi idegrendszerben és az agyban találhatók, de ezek a receptorok a bélben is megtalálhatók. Többek között a hangulatért, a memóriáért és az étvágyért, de az alvásért és a fájdalomért is felelősek.

 

CB2 receptorok

A CB2 receptorok elsősorban az immunsejtekben találhatók, de megtalálhatók az idegrendszerben és a test más területein is. Többek között ezek a receptorok felelősek a gyulladásos reakciók szabályozásáért.

Az endokannabinoidok olyan kannabinoidok, amelyeket a szervezet saját maga képes előállítani. Ezeket a szervezet termeli a sejtekben, majd szükség esetén felszabadítja őket. Az endokannabinoidokat olyan kulcsoknak tekintik, amelyek pontosan illeszkednek a kannabinoid receptorokhoz. Sajátos molekulaszerkezetüknek köszönhetően képesek csatlakozni a kannabinoid receptorokhoz. Két endokannabinoid különösen fontos a szervezet számára, az anandamid és a 2-AG.

 

anandamid

Ezt az endokannabinoidot gyakran boldogságmolekulának is nevezik, persze nem ok nélkül, hiszen befolyásolja a hangulatot. Mind a CB1, mind a CB2 receptorokhoz képes dokkolni.

2 AG

A 2-AG mindkét kannabinoid receptorhoz is csatlakozhat. Segít szabályozni a fájdalmat, az érzelmeket és a gyulladást.

enzimek

Az enzimek különösen fontosak az endokannabinoid rendszer számára, mert nélkülük az endokannabinoidok eleve nem képződnének. Feladatuk az endokannabinoidok előállítása és lebontása. A metabolikus enzimek felelősek ezért és átveszik ezt a feladatot.

 

Kannabinoid hiány - több, mint egy egyszerű elmélet

Majdnem 30 év telt el az endokannabinoid rendszer felfedezése óta. Ez nagyon hosszú időnek hangzik, és valójában azt kell gondolni, hogy ez az idő elég ahhoz, hogy magát a rendszert és annak funkcióit kellően kutassuk, és minden titkot megértsünk. Sajnos ez nem így van, mert az ECS egy nagyon összetett rendszernek bizonyult, amelyet nem könnyű feltárni. Az első kutatók azonban már 2000-ben kidolgozták azt az elméletet, hogy az endokannabinoidok vagy a kannabinoid receptorok hiánya az endokannabinoid rendszer nem megfelelő működéséhez vezethet. Ebben az esetben a hiány azt jelentené, hogy a szervezet már nem szabályozható megfelelően, és végül kiegyensúlyozatlanná válik.

Ezt az elméletet az a felismerés váltotta ki, hogy bizonyos neurotranszmitterek hiánya valószínűleg olyan betegségeket okozhat, mint a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór vagy a depresszió. Az olyan betegségeknél, mint a fibromyalgia, irritábilis bél szindróma vagy migrén, általában az a helyzet, hogy nem találnak fizikai okokat, ugyanez vonatkozik a szöveti elváltozásokra és a kóros laboratóriumi értékekre is. Emiatt a kutatók akkor azt gyanították, hogy lehetséges, hogy ezeket a betegségeket a kannabinoidok hiánya okozhatja.

 

A kannabinoidhiányra utalhat az is, hogy az ilyen állapotokban szenvedő betegek arról számolnak be, hogy az olyan tünetek, mint az alvászavarok, a gyulladás, a szorongás és a fertőzések enyhülnek, ha kannabinoidokat, például CBD-t szednek. Ez pedig arra utalhat, hogy az endokannabinoidok hiánya külső kannabinoidok pótlásával kompenzálható, ami a betegségek enyhítéséhez vezethet.

 

Hogyan alakulhat ki kannabinoidhiány?

Természetesen felmerül a kérdés, hogy egyáltalán hogyan fordulhat elő kannabinoidhiány. Eddig csak találgatások születtek ezzel a kérdéssel kapcsolatban. Ennek egyik oka az lehet, hogy a szervezet nem termel eleget az endokannabinoidokat termelő enzimekből. Az is lehetséges, hogy nem áll rendelkezésre elegendő receptor a szervezetben, vagy csak egyszerűen nem képződik elegendő endokannabinoid. Más területeken is nyilvánvaló, hogy valamely tápanyag, például vas vagy fontos enzimek hiánya a szervezet működésének romlásához, legrosszabb esetben pedig betegségekhez vezethet. Tehát logikus, hogy a kannabinoidok hiánya is negatív hatással lehet.

 

Eddig ismert, hogy minden embernek megvan a maga úgynevezett endokannabinoid tónusa. Ez a kannabinoidok azon mennyiségére vonatkozik, amelyet maga a szervezet termel, majd kering benne. Feltételezhető, hogy ezt különböző tényezők befolyásolják, például a genetika, de az étrend is. Ezért különböző tényezők vezethetnek az endokannabinoidok mennyiségének csökkenéséhez a szervezetben.

 

Kannabinoid hiány - tanulmányok erről az elméletről

2004-ben dr. Russo publikált egy tanulmányt, hogy a kannabinoidhiány különböző betegségek oka lehet. Részletesebben kifejtette a migrént, a fibromyalgiát és az irritábilis bél szindrómát.

 

migrén

Ez egy rendkívül összetett betegség, amely magában foglalja az agy különböző területei közötti jelátvitelt, amelyet többféle neurokémiai anyag közvetít. A mai napig nem sikerült teljesen megfejteni ennek a betegségnek az okait, de a genetikai hajlamot tekintik döntő tényezőnek, de feltételezik a szerotonin hírvivő anyaggal való ok-okozati összefüggést is.

A tanulmányban dr. Russo példája szerint az endokannabinoid anandamid részt vesz a szerotonin termelésben és a fájdalom szabályozásában is. A kutatók azt feltételezik, hogy a magas szerotoninszint hozzájárulhat a migrénhez, de az anandamid magasabb koncentrációja is ellensúlyozhatja azt. Az anandamid hiányos termelése tehát hozzájárulhat a migrén kialakulásához a szerotonin hírvivő anyag szabályozásának hiánya miatt. A tanulmányok bizonyítékokat találtak arra vonatkozóan, hogy az anandamid koncentrációja csökken migrénes roham során, ami alátámasztja a feltételezést.

fibromyalgia

A fibromyalgiás betegek nagyon erős izom- és kötőszöveti fájdalmat szenvednek. Ez egy krónikus, hosszan tartó, neuropátiás betegség, az érintettek állandó fájdalomtól szenvednek. A szakértők zavart fájdalomkezelésről beszélnek. Ezt a betegséget gyakran alvási és koncentrációs problémák, valamint kimerültség kíséri. Ennek a betegségnek az okai nem magyarázhatók fizikai hibákkal. Eddig csak a tüneteket sikerült enyhíteni, gyógymód nincs.

 Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az endokannabinoid rendszer képes szabályozni az úgynevezett nociceptív küszöböket. A nociceptorok feladata, hogy felismerjék a fájdalmat, és ennek megfelelő jelet küldjenek az agynak. Ha ez a szabályozás hiányzik, az krónikus fájdalomhoz vezethet.

Ismét felmerül a gyanú, hogy kapcsolat van a szerotonin hírvivő anyaggal. Fontos szerepet játszhat a fibromyalgia előidézésében, akárcsak a különböző kannabinoidok. Tanulmányában dr. Russo arra a következtetésre jutott, hogy a kannabinoidok képesek blokkolni a fájdalomérzet elősegítéséért felelős perifériás, gerinc- és gyomor-bélrendszeri mechanizmusokat.

 

irritábilis bél szindróma

Gyomorgörcs, puffadás, hasmenés – sajnos az irritábilis bél szindrómában szenvedők túlságosan is jól ismerik ezeket a tüneteket kannabinoidhiány lehet az oka. A szerotonin szerepet játszik az irritábilis bél szindrómában is. Ennek az az oka, hogy az érintettek vérében emelkedett szerotoninszintet találtak. Meg kell azonban mondani, hogy ez nem volt így az irritábilis bél szindróma minden formájával.

Mindhárom vizsgált betegségben van egy közös vonás, feltételezik, hogy a szerotonin fontos tényező a kialakulásában. A tudósok ebből arra a következtetésre jutottak, hogy a betegségeket a szerotoninszint szabályozásával vagy manipulálásával lehet kezelni. Fontos feladat hárulna a kannabinoidokra, mert képesek befolyásolni a szerotonin szintet.

A kannabinoidhiány kezelhető olyan gyógyszerekkel, amelyek kannabinoidokat használnak alapul. Teljesen világos azonban, hogy sokkal több tanulmányra és kutatásra van szükség ahhoz, hogy valóban megfejtsük a kannabinoidhiány fogalmát, és mindenekelőtt be tudjuk bizonyítani ezt a hiányosságot. A megközelítés azonban már most nagyon ígéretes és logikus. Ha a külsőleg szállított kannabinoidok valóban képesek enyhíteni vagy akár gyógyítani a betegségeket, az valóban nagy megkönnyebbülés lenne az érintettek számára.

A kannabinoidhiány – talán sok betegség oka

Az irritábilis bél szindróma, a migrén és a fibromyalgia a kannabinoidhiány kapcsán leginkább vizsgált állapotok közé tartoznak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy egy ilyen hiányosság ne lehetne sok más betegség oka is. Sajnos ez csak egy elmélet, amit bizonyítani kell, hogy a hiányt megfelelő gyógyszerekkel pótolni lehessen, a betegségeket pedig enyhíteni lehessen. A tudománynak van még tennivalója ezen a téren, de ha megnézzük az ilyen betegségekben szenvedők beszámolóit, és kannabinoid termékeket, például CBD-t szednek, kiderül, hogy az elméletnek valóban van alapja. Ez reményt ad arra, hogy a kutatások hamarosan konkrét eredményeket publikálhatnak

Források

1 Russo, Ethan B. "Klinikai endokannabinoid hiány (CECD): megmagyarázhatja-e ez a fogalom a kannabisz terápiás előnyeit migrén, fibromyalgia, irritábilis bél szindróma és más, kezelésre ellenálló állapotok esetén?" Neuroendokrinológiai levelek köt. 25:1-2 (2004): 31-9. ↩

Jogi nyilatkozat és általános tájékoztatás orvosi témákról

 Az idézett szövegek és a termékleírások semmiképpen sem helyettesítik az orvos vagy gyógyszerész szakmai tanácsát, és nem használhatók fel a független diagnózis és a betegségek kezelésének megkezdésének, megváltoztatásának vagy befejezésének alapjául. Mindig konzultáljon orvosával, ha bármilyen egészségügyi kérdése vagy panasza van!

A rendelkezésre bocsátott információk és a kínált termékek nem helyettesítik az előírt gyógyszereket, és nem alkalmasak betegségek diagnosztizálására, kezelésére, gyógyítására vagy megelőzésére. Mi és szerzőink nem vállalunk felelősséget semmilyen kellemetlenségért vagy kárért, amely a weboldalon bemutatott információk és / vagy termékek használatából eredhet.

Ne használjon CBD termékeket várandósság vagy szoptatás alatt.A termékek gyermekektől elzárva tartandók.

 

Az általunk kínált CBD kendertermékek minősített EU ipari kenderfajtákból származó ipari kendertermékek, amelyek a mezőgazdasági növényfajok közös fajtakatalógusában szerepelnek a 2002. június 13-i 2002/53 / EK tanácsi irányelv 17. cikkével összhangban, HL L 193/2002 1. oldal, vagy az osztrák fajták jegyzékében, az 1997. évi Seed Act 65. §-a szerint, Federal Law Gazette I, 72/1997. Szám, jelenlegi változatában.

A kannabidiol (CBD) a kender növény természetes összetevője. A kannabisz növényt évezredek óta használják az egész világon. Azonban még mindig túl kevés olyan klinikai vizsgálat zajlik embereken, amely bizonyítaná a kannabisz bármilyen orvosi hatását.

Nem vagyunk jogosultak információkat szolgáltatni a termékek egészségügyi vonatkozásairól. A jogi szabályozás szerint tilos gyógyító ígéretet tenni.